Winter Basketball League

Returns November 12th

Winter Basketball League FW Member Registration FW Non-Member

FITNESS WORLD COVID-19 UPDATE

Due to Tier 3 Mitigation guidelines set by the State of Illinois, Fitness World will be forced to make changes to the sports league schedule. 

 

Sports this week, including Volleyball 11/17 and Basketball on 11/18-11/20 will take place. Again, THESE GAMES WILL BE PLAYED.

 

Fitness World will pause all sports leagues as of 11/21 until we get the all clear to resume. To clarify, LEAGUES WILL NOT BE CANCELED, JUST PAUSED.

 

Thank you for your cooperation. If you have questions feel free to contact Ryne Turke at 2173201762.

 

DIVISION A | CO-ED

1. TEAM BUMGARNER - BLUE

2. GREENFIELD 1ST/2ND - ORANGE

3. WINCHESTER 1ST/2ND - GREY

4. FITNESS WORLD HEALTH CLUB - RED

 

WEEK 2 - WED NOV 18TH

7:05 C1 GREENFIELD V WINCHESTER

7:05 C2 FITNESS WORLD V BUMGARNER 

 

NO GAMES WEEK OF THANKSGIVING

 

WEEK 3 - WED DEC 2ND

7:05 C1 GREENFIELD V FITNESS WORLD 

7:05 C2 BUMGARNER V WINCHESTER

 

WEEK 4 - WED DEC 9TH

7:05 C1 FITNESS WORLD V WINCHESTER

7:05 C2 GREENFIELD V BUMGARNER 

 

WEEK 5 - WED DEC 16

7:05 C1 WINCHESTER V GREENFIELD 

7:05 C2 BUMGARNER V FITNESS WORLD 

 

WEEK 6 - SAT DEC 19TH

TOURNAMENT TBD

 

DIVISION B | BOYS

1. AUBURN 4TH - BLUE/WHITE

2. BROWN COUNTY 3RD/4TH - GREEN/WHITE

3. NEW BERLIN 217 BULLS 3RD/4TH - BLACK

4. ASHLAND 3RD/4TH - GOLD

5. TEAM H 3RD/4TH - RED/WHITE

6. AUBURN 3RD - BLUE/WHITE

7. BEARDSTOWN 

8. K'S CREEK GOLF CLUB - ORANGE

 

WEEK 2 - NOV WED 18TH & THU 19TH

NOV 18TH - 8PM C1 - BROWN COUNTY V NEW BERLIN 

NOV 18TH - 8PM C2 - AUBURN 3RD V K'S CREEK 

NOV 19TH - 6:25PM C1 - TEAM H V ASHLAND

NOV 19TH - 6:25PM C2 - AUBURN 4TH V BEARDSTOWN

 

NO GAMES WEEK OF THANKSGIVING

 

WEEK 3 - DEC WED 2ND & THU 3RD

DEC 2ND  - 8PM C1 - TEAM H V AUBURN 3RD

DEC 2ND - 8PM C2 - NEW BERLIN V AUBURN 4TH

DEC 3RD - 6:25PM C1 - K'S CREEK V BROWN COUNTY

DEC 3RD - 6:25PM C2 - BEARDSTOWN V ASHLAND

 

WEEK 4 - DEC WED 9TH & THU 10TH

DEC 9TH - 8PM C1 - TEAM H V K'S CREEK

DEC 9TH - 8PM C2 - AUBURN 3RD V AUBURN 4TH

DEC 10TH - 6:25PM C1 - ASHLAND V NEW BERLIN 

DEC 10TH - 6:25PM C2 - BROWN COUNTY V BEARDSTOWN

 

WEEK 5 - DEC WED 16TH & THU 17TH

DEC 16TH  - 8PM C1 - K'S CREEK V NEW BERLIN

DEC 16TH - 8PM C2 - BROWN COUNTY V TEAM H

DEC 17TH - 6:25PM C1 - ASHLAND V AUBURN 4TH 

DEC 17TH - 6:25PM C2 - BEARDSTOWN V AUBURN 3RD

 

WEEK 6 - SAT DEC 19TH

TOURNAMENT TBD 

 

DIVISION C | SKILLS

 

WEEK 2 - THU NOV  19TH

5:20-6:05 ALL AGES ON BOTH COURTS

 

NO GAMES WEEK OF THANKSGIVING

 

WEEK 3 - THU DEC 3RD

5:20-6:05 ALL AGES ON BOTH COURTS

 

WEEK 4 - THU DEC 10TH

5:20-6:05 ALL AGES ON BOTH COURTS

 

WEEK 5 - THU DEC 17TH

5:20-6:05 ALL AGES ON BOTH COURTS

 

WEEK 6 - SAT DEC 19TH

SKILLS COMPETITION TBD

 

DIVISION D | BOYS

1. BROWN COUNTY  5TH/6TH - GREEN/WHITE

2. JACKSONVILLE 5TH/6TH - RED/WHITE

3. TRIOPIA 5TH/6TH - BLUE

4. BEARDSTOWN 5TH/6TH - ORANGE

5. CHATHAM BULLS 5TH/6TH - RED/WHITE

6. ATHENS 5TH/6TH - GREEN/WHITE

7. KITCHEN 63 - GREEN

 

TEAMS IN BOLD HAVE DOUBLEHEADER

 

WEEK 2 - THU NOV 19TH

7:20PM C1 - JACKSONVILLE V ATHENS

7:20PM C2 - KITCHEN 63 V BROWN COUNTY

8:10PM C1 - TRIOPIA V CHATHAM

 

NO GAMES WEEK OF THANKSGIVING

 

WEEK 3 - THU DEC 3RD

7:20PM C1 - TRIOPIA V ATHENS

7:20PM C2 - JACKSONVILLE V KITCHEN 63

8:10PM C1 - CHATHAM V BEARDSTOWN

8:10PM C2 - BROWN COUNTY V JACKSONVILLE

 

WEEK 4 - THU DEC 10TH

7:20PM C1 -  ATHENS V BROWN COUNTY

7:20PM C2 - JACKSONVILLE V TRIOPIA

8:10PM C1 - KITCHEN 63 V BEARDSTOWN

8:10PM C2 -  CHATHAM V ATHENS

 

WEEK 5 - THU DEC 17TH 

7:20PM C1 - CHATHAM V JACKSONVILLE

7:20PM C2 -  TRIOPIA V BROWN COUNTY

8:10PM C1 - ATHENS V KITCHEN 63

8:10PM C2 - BEARDSTOWN V BROWN COUNTY

 

WEEK 6 - SAT DEC 19TH

TOURNAMENT TBD 

 

DIVISION E | GIRLS

1. TRIOPIA JR HIGH - BLUE

2. GREENFIELD JR HIGH - ORANGE

3. WINCHESTER 7TH - GREY

4. WINCHESTER 8TH - WHITE

5. SPRINGFIELD BOMBERS JR HIGH - WHITE/GREY

6. BEARDSTOWN ORANGE - GREEN

7. BEARDSTOWN BLACK - BLACK

8. HAVANA JR HIGH - MAROON/WHITE

 

WEEK 2 - FRI NOV 20TH

5:30PM C1- WINCHESTER 8TH V HAVANA

5:30PM C2 - WINCHESTER 7TH V GREENFIELD

6:20PM C1- TRIOPIA V BEARDSTOWN BLACK

6:20PM C2 - GREENFIELD V BEARDSTOWN ORANGE

 

NO GAMES THE WEEK OF THANKSGIVING

 

WEEK 3 - FRI DEC 4TH

5:30PM C1 - BEARDSTOWN BLACK V SPRINGFIELD

5:30PM C2 - BEARDSTOWN ORANGE V TRIOPIA

6:20PM C1 - HAVANA V WINCHESTER 7TH

6:20PM C2 - GREENFIELD V WINCHESTER 8TH

 

WEEK 4 - FRI DEC 11TH

5:30PM C1 - SPRINGFIELD V BEARDSTOWN ORANGE

5:30PM C2 - TRIOPIA V WINCHESTER 8TH

6:20PM C1 - WINCHESTER 7TH V BEARDSTOWN BLACK

6:20PM C2 - GREENFIELD V HAVANA

 

WEEK 5 - FRI DEC  18TH

5:30PM C1 - BEARDSTOWN ORANGE V WINCHESTER 7TH

5:30PM C2 - BEARDSTOWN BLACK V HAVANA

6:20PM C1 - WINCHESTER 8TH V SPRINGFIELD

6:20PM C2 - GREENFIELD V TRIOPIA

 

WEEK 6 - SAT DEC 19TH 

TOURNAMENT TBD

 

DIVISION F | BOYS

1. CHATHAM 7TH - RED/WHITE

2. CHATHAM 8TH - RED/WHITE

3. PORTA JR HIGH - BLUE

4. A-C CENTRAL 7TH - BLACK/GOLD

5. A-C CENTRAL 8TH - BLACK/GOLD

6. GREENFIELD JR HIGH - ORANGE

7. PRAIRIE STATE BANK AND TRUST - GREEN

8. TRIOPIA - BLACK

 

WEEK 2 - FRI NOV 20TH

7PM C1- CHATHAM 8TH V AC 7TH

7PM C2 - PORTA V GREENFIELD

8PM C1 - CHATHAM 7TH V AC 8TH

8PM C2 - PRAIRIE STATE V TRIOPIA

 

NO GAMES THE WEEK OF THANKSGIVING

 

WEEK 3 - FRI DEC 4TH

7PM C1 - PRAIRIE STATE V CHATHAM 7TH

7PM C2 - AC 8TH V CHATHAM 8TH

8PM C1 - TRIOPIA V PORTA

8PM C2 - AC 7TH V GREENFIELD

 

WEEK 4 - FRI DEC 11TH

7PM C1 - CHATHAM 7TH V TRIOPIA

7PM C2 - CHATHAM 8TH V PRAIRIE STATE

8PM C1 - GREENFIELD V AC 8TH

8PM C2 - PORTA V AC 7TH

 

WEEK 5 - FRI DEC  18TH

7PM C1 - CHATHAM 7TH V PRAIRIE STATE

7PM C2 - CHATHAM 8TH V GREENFIELD

8PM C1 - AC 8TH V PORTA

8PM C2 - AC 7TH V TRIOPIA

 

WEEK 6 - SAT DEC 19TH

TOURNAMENT TBD 

 

LEAGUE RULES/GUIDELINES

TIME: TWO 16 MIN RUNNING HAVES (CLOCK STOPS FINAL 2 MINUTES OFF 2ND HALF ON DEAD BALLS)

TIMEOUTS: 1 30 SEC TIMEOUTS PER HALF PER TEAM

HALFTIME: 3 MIN

OVERTIME: 2 MINUTES (CLOCK STOPS ON DEAD BALLS)

DOUBLE OVERTIME: SUDDEN DEATH

PLAYING TIME: EVERY PLAYER MUST ENTER GAME ONCE PER HALF

SUBSTITUTIONS: ON DEAD BALLS

POSSESSIONS: ALTERNATING AFTER TIP

WAIVERS: PLAYERS MUST REGISTER ONLINE OR SIGN WAIVER BEFORE PLAYING

FOULS: BONUS AFTER 7 TEAM FOULS

FREE THROWS: ALL 1 SHOT FOR 2 POINTS ON SHOOTING FOULS (EXCEPT IF SHOT FROM FIELD IS MADE)

DEFENSE: ANY

PRESS: CAN PRESS AT ANYTIME UNLESS UP BY 15 POINTS

REGULAR SEASON RECORDS WILL DETERMINE PLAYOFF SEEDS

PLAYOFFS: ONE DAY, SINGLE ELIMINATION, MORE INFO TO COME

 

PARENTS WILL BE CONTACTED NOVEMBER 3RD WITH TEAM AND SCHEDULE INFORMATION FROM RYNE TURKE

 

INSTRUCTIONAL/SKILL LEAGUE

LENGTH: 5 WEEKS PLUS SKILLS COMPETITION ON DECEMBER 19TH

START DATE: NOVEMBER 12

TIMES: (TBD BASED OFF # OF PLAYERS. EARLIEST STARTS WOULD BE 5:15PM)

PRICE: $60 PER MEMBER

PRICE: $75 PER NON MEMBER

AGE GROUPS: PK-K, 1ST-2ND, 3RD-5TH, 6TH-8TH

REGISTRATION: MUST SIGN UP AS INDIVIDUAL BUT CAN REQUEST TO PLAY WITH CERTAIN PLAYERS

SHIRT DEADLINE - OCT. 28

QUESTIONS: CONTACT RYNE TURKE AT 2173201762

 

COMPETITIVE LEAGUE

NIGHT: WEDNESDAYS/THURSDAYS/FRIDAYS (DEPENDING ON TURNOUT)

LENGTH: 5 WEEKS PLUS TOURNAMENT ON SATURDAY DECEMBER 19TH

START DATE: NOVEMBER 13

TIMES: TIMES: (TBD BASED OFF # OF PLAYERS. EARLIEST STARTS WOULD BE 5:15PM)

PRICE: $60 PER MEMBER

PRICE: $75 PER NON MEMBER

AGE GROUPS: 1ST-2ND, 3RD-5TH, 6TH-8TH

REGISTRATION: MUST SIGN UP AS INDIVIDUAL BUT CAN REQUEST TO PLAY WITH CERTAIN PLAYERS

SHIRT DEADLINE - OCT. 28

QUESTIONS: CONTACT RYNE TURKE AT 2173201762